Rijetko se može naći nekoga tko bi mogao bez ikakve dvojbe reći kako se ne boji odlaska stomatologu. Ne treba nas to čuditi, jer po mnogim istraživanjima strah od stomatološke ordinacije i stomatologa jedan je od najčešćih. Upravo zbog postojanja straha od odlaska stomatologu, mnogi gotovo sigurno neće napraviti redovne kontrole zubi i desni, što će za posljedicu imati propadanje zubi te pojavu raznih oboljenja desni. Stomatolozi, ali i drugi stručnjaci, ozbiljno se bave ovim problemom, kako bi se pomoglo u prevladavanju straha i postizanju pozitivna motivacije za odlazak stomatologu.
ŠTO NAS PLAŠI KOD STOMATOLOGA?
Korijen strah od stomatologa je u jednom ili više neugodnih iskustava, koja obično potiču iz djetinjstva. Ovu vrstu straha dodatno „hrane“ neugodna iskustva rodbine, prijatelja ili poznanika, što će na kraju dovesti do prave traume pri posjetu stomatologu.
Osim onih asocijativnih faktora u stomatološkoj ordinaciji koji mogu pojačavati osjećaj straha (zvukovi, stomatološka aparatura, mirisi…), ponekad i stomatolozi mogu postati izvor straha. Neljubazan i hladan pristup, manjak interesa za tegobe pacijenta, nepažljiv i grubi rad, zanemarivanje pojave boli tijekom zahvata… samo su neke od situacije koje pacijenti vezuju uz osobu stomatologa. U takvom ambijentu, uz već postojeći strah, vrlo brzo će doći do gubitka povjerenja u stomatologa.
DENTALNA ANKSIOZNOST, STRAH I FOBIJA
Dentalna anksioznost
Ovo je najblaži oblik straha i vrlo je čest. Određeni stupanj dentalne anksioznosti doživjeti će većina prije stomatološkog zahvata koji im je nepoznat. Za ublažavanje dentalne anksioznosti važan je pristup stomatologa, koji može pacijentu dati informacije o zahvatu i tako izbjeći ili umanjiti strah.
Dentalni strah
Javlja se kao reakcija na zapamćeno neugodno iskustvo i strahuje kako će se opet ponoviti. Vrlo je čest kod djece, posebno kod one koji su prvi puta posjetili stomatologa nakon pojave boli radi problema sa zubom. Kao se ova vrsta straha ne bi razvila, potrebno je redovito posjećivati stomatologa, posebno prije potrebe za stomatološkim zahvatom.
Dentalna fobija
Oblik straha od stomatologa koji se najintenzivnije eksponira, a prisutan je kod svih dobnih skupina. Dentalna fobija uzrokovati će izbjegavanje posjetu stomatologu sve dok se više ne mogu podnositi bol zuba. Jedna od mogućih opcija za takve pacijente je svjesna sedacija.
Fobije, općenito, su vrlo ozbiljna stanja nepoznatog uzroka, ali u osnovi su neobjašnjive i iracionalne. Uzroci dentalnih fobija obično se kriju u bolnim i lošim, nerijetko traumatičnim prijašnjim iskustvima iz stomatološke ordinacije. Prvi začetci dentalnih fobija mogu sezati do traumatičnog iskustva iz djetinjstva i straha od moguće boli. Za bolje prepoznavanje fobije, dobro bi bilo prepoznati najčešće, vrlo intenzivne simptome, a neki od njih mogu biti:
- Fobije, općenito, su vrlo ozbiljna stanja nepoznatog uzroka, ali u osnovi su neobjašnjive i iracionalne.
- Uzroci dentalnih fobija obično se kriju u bolnim i lošim, nerijetko traumatičnim prijašnjim iskustvima iz stomatološke ordinacije.
- Prvi začetci dentalnih fobija mogu sezati do traumatičnog iskustva iz djetinjstva i straha od moguće boli.
Za bolje prepoznavanje fobije, dobro bi bilo prepoznati najčešće, vrlo intenzivne simptome, a neki od njih mogu biti:
- drhtavica
- histerija
- povraćanje
- znojenje
- ubrzano kucanje srca
- plač
KAKO SE RIJEŠITI STRAHA OD POSJETA STOMATOLOGU?
Današnja stomatologija bitno je napredovala i treba posebno naglasiti kako su danas praktično svi stomatološki zahvati bezbolni, a u stomatološkoj ordinaciji Čeović pružamo potpuni komfor i puno razumijevanje. Za spoznaju o strahu i kako ga se (pokušati) riješiti, možda može pomoći nekoliko koraka.
Razgovor sa stomatologom
Razgovor sa stomatolog izvan ordinacije, u kojem se može izreći što konkretno predstavlja problem, koje su očekivanja od stomatologa tijekom zahvata, više saznati o zahvatu, kao i o posljedicama nakon zahvata, u velikoj mjeri može pomoći u nadilaženju straha.
Definiranje straha
Trezveno treba promisliti o strahu i osvijestiti što izaziva najveću nelagodu. Kada razlog straha postane jasno definiran, tada će se puno lakše pronaći rješenje u razgovoru sa stomatologom. Neke od najčešćih situacija koje pacijenti navode su:
- strah od određenog stomatologa – danas možemo birati stomatologa i gotovo sigurno postoji onaj kojem možete vjerovati
- zvuk bušilice – alat koji će pomoći ozdravljenju zubi, a rad s bušilicom neće boljeti, jer će pacijent primiti lokalnu anesteziju
- strah od gušenja – stomatološka sisaljka će na vrijeme odstraniti svu vodu i slinu iz usta pacijenta
Ispuniti očekivanjima pacijenta i pokazati kako pacijent u svakom trenutku može imati punu kontrolu nad tijekom zahvata, itekako će ohrabriti uplašene da sjednu na stomatološki stolac.
Od manjeg prema većem
Kod pacijenata, za koje je poznato kako imaju razvijen strah od stomatoloških zahvata, nerijetko postoji više zubi koji će zahtijevati tretman i liječenje. Jedna od mogućnosti je, kako bi se pomoglo u prevladavanju straha, napraviti jednostavniji zahvati, npr. čišćenje zubnog kamenca ili poliranje zuba.
Tako će pacijent steći osjećaj i dojam o stomatologu, a u isto vrijeme priviknuti se na atmosferu stomatološke ordinacije. Važno je kod takvih pacijenata da prvi zahvat prođe bez problema i boli, pa će vjerojatno lakše dolaziti na iduće intervencije i redovne kontrole.
PRVI POSJET STOMATOLOGU S DJETETOM
U stomatološkoj ordinaciji Čeović mišljenja smo kako je najbolje s djetetom doći u dobi između 3 i 4 godine. Prvi posjet stomatologu bilo bi najbolje obaviti kad dijete još ima sve zdrave zube i nema iskustva sa zuboboljom.
Kada dijete dođe bez straha, upoznat će prostor i stomatološku ordinaciju, poigrati se s osobljem, provozati se na stomatološkome stolcu i postavljati pitanja. Neće imati osnovu za razvijanje straha i otpora prema sljedećem dolasku. Nemojte djetetu prijetiti odlaskom zubaru. Dijete to ne smije doživjeti kao kaznu.
NARUČITE SE NA PREVENTIVNI PREGLED
Image by prostooleh on Freepik